Geo-System Sp. z o.o.

Geo-System

O nas


Firma Geo-System istnieje od 1990 roku i zajmuje się tworzeniem oprogramowania z zakresu systemów informacji przestrzennej dedykowanego w szczególności dla ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, urzędów miast i gmin, firm i instytucji oraz geodetów. Do podstawowych produktów firmy należą: program GEO-MAP, oprogramowanie do tworzenia portali mapowych e-mapa oraz wiele innych systemów z zakresu danych przestrzennych (m.in. do prowadzenia rejestrów EGiB, EMUiA, MPZP, RCiWN).

Publikujemy szereg usług wyszukiwania, przeglądania oraz pobierania danych przestrzennych (CSW, WMS i WFS) dla jednostek samorządowych. Większość usług została włączona do Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej i jest wykorzystana w serwisie geoportal.gov.pl, a wszystkie dostepne są w geoportalu polska.e-mapa.net.

Oferujemy usługi przetwarzania i analizy danych z wykorzystaniem usług sieciowych dla użytkowników instytucjonalnych oraz indywidualnych.

Aktualności


  • 2024-07-25
    Badanie usług oraz zbiorów MPZP, SUIKZP i POG - monitoring #14

  • Pod koniec lipca przeprowadziliśmy kolejne badanie zbiorów i usług danych przestrzennych z tematu zagospodarowanie przestrzenne. W porównaniu do poprzedniej analizy z czerwca nastąpił minimalny wzrost średniej oceny - z 7,09 na 7,13.

    Aktualnie spośród 2477 gmin 69 jednostki nie zgłosiły żadnego zbioru do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych. 55 gmin posiada jeden zbiór, 1498 dwa zbiory, a 855 trzy zbiory. Zbiór dla planu ogólnego zgłosiło już 881 gmin - i tu widać największy wzrost - niecałe dwa miesiące temu takich zgłoszeń było zaledwie 549.

    Warto jednak zwrócić uwagę, że nadal 2/3 gmin nie zgłosiła zbioru POG, tymczasem zgodnie z obowiązującymi przepisami termin na sporządzenie planu ogólnego kończy się za niecałe 1,5 roku. Jednym z etapów procedury jest utworzenie danych przestrzennych APP w terminie 30 dni od dnia podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia POG, do którego niezbędny jest identyfikator zbioru nadawany przez GGK po dokonaniu zgłoszenia do EZiUDP. Zatem zdecydowana większość gmin najwyraźniej jeszcze w ogóle nie rozpoczęła procesu legislacji dla planu ogólnego.

    Wszystkich zbiorów dot. planowania przestrzennego jest 5619 (wzrost o 350). 1084 z nich nie posiada żadnych usług - tu należy zaznaczyć, że w większości są to zbiory POG. Wszystkie usługi (wyszukiwania, przeglądania i pobierania) posiadają 4042 zbiory.

    W podziale na typ usługi sieciowej mamy 4153 usługi wyszukiwania, 4510 usług przeglądania oraz 4267 pobierania (w tym 2237 usług ATOM i 2011 WFS).

    Dla zbiorów MPZP i SUIKZP (których jest prawie 4800) dokonano punktowej oceny usług. Średnia wynosi 7.13, czyli wzrosła o 0.04 pkt w porównaniu do badania z ubiegłego miesiąca.

    Na podstawie adresów usług uwidocznionych w ewidencji zbiorów i usług oszacowaliśmy najpopularniejsze rozwiązania wykorzystywane przez gminy do publikacji zbiorów. Na wykresie przedstawiono dostawców, którzy udostępniają co najmniej 100 zbiorów:

    Z wynikami badania dla poszczególnych gmin można zapoznać się na stronie:
    Po wybraniu danej jednostki zostanie zaprezentowana ocena sumaryczna, a po kliknięciu przycisku MPZP lub SUIKZP wyświetli się raport z ocenami cząstkowymi w rozbiciu na 3 typy usług:

  • 2024-07-05
    Nowa wersja walidatora APP i przeglądarka danych planistycznych - komentarz

  • Na początku lipca Ministerstwo Rozwoju i Technologii udostępniło nową wersję narzędzia do walidacji plików APP (GML), w której możliwe jest także sprawdzenie plików dla zbiorów POG (plan ogólny).

    Przypominamy, że przez wiele miesięcy - od listopada 2023 r., kiedy to w życie weszło rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz schemat aplikacyjny w wersji 2.0 - dotychczasowy walidator ministerstwa był niedostosowany do zmienionych przepisów i nie obsługiwał plików GML z danymi dla planów ogólnych.

    Z tego powodu ponad 600 gmin, które przez ten czas uchwaliły przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy i stworzyły inicjalne dane APP, w celu sprawdzenia poprawności pliku GML korzystało z zewnętrznych narzędzi do walidacji w oparciu o plik ze schematem XSD.

    Nowy walidator na stronie gov.pl oprócz sprawdzenia zgodności GML ze schematem i wymogami wynikającymi z rozporządzenia dokonuje także dodatkowych sprawdzeń. Część z nich odnosi się do specyfikacji danych 2.0, która obecnie jest nadal na etapie projektu i zgodnie z informacjami przestawionymi na konferencji MRiT w dn. 4 lipca będzie jeszcze poddawana dalszym zmianom, wynikającym z prowadzonych na początku roku konsultacji. Natomiast część wymagań wydaje się w ogóle nie wynikać z żadnych zapisów ustawy, rozporządzenia ani specyfikacji jak np. wymóg zapisu tytułu aktu w ściśle określonej formie, gdzie rozróżniana jest nawet wielkość liter.

    W naszej ocenie taki sposób działania nowego walidatora, gdzie stosuje się na równi kryteria "ścisłe" (wynikające z obowiązującego rozporządzenia i schematu) obok projektowanych zapisów ze specyfikacji oraz arbitralnych, ustalonych w oderwaniu od przepisów, wymogów, które nie były znane przed udostępnieniem nowej wersji narzędzia, jest niewłaściwy.

    Zachęcamy do kontaktu z Departamentem Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i zgłaszania uwag co do funkcjonowania walidatora.

    W serwisie e-mapa znajdą Państwo szczegółowy komunikat zwracający uwagę na konkretne problematyczne obszary.


  • 2024-07-04
    Podsumowanie miesiąca - czerwiec 2024 r.

  • W czerwcu suma wszystkich odwiedzin na portalach e-mapa utrzymała się na zbliżonym poziomie do ubiegłego miesiąca i wyniosła 1,81 mln (średnio ok. 60 tys. dziennie). Sam portal polska.e-mapa.net odnotował natomiast 310 tys. odsłon. Sumaryczny wykres odwiedzin za ostatni rok dla portalu polska.e-mapa.net przedstawiono poniżej:

    W dniach 5-7 czerwca odbyła się IX Konferencja Techniczna pt. "Nowoczesne technologie w prowadzeniu PODGiK", podczas której uczestnicy dyskutowali o nowoczesnych metodach automatyzacji pracy, wykorzystaniu usług sieciowych, a także o stanie i jakości danych ewidencji gruntów i budynków. Z relacją można zapoznać się TUTAJ.

    W tym miesiącu przeprowadziliśmy kolejne, już trzynaste, badanie usług oraz zbiorów MPZP, SUiKZP i POG. W porównaniu do poprzedniej analizy nastąpił niewielki wzrost średniej oceny. Odnotowaliśmy natomiast spory wzrost liczby zgłoszonych zbiorów POG – szczegółowe statystyki dostępne są TUTAJ.

    W kolejnych wpisach poruszyliśmy temat braku aktualizacji danych dla zbioru PRG w zakresie adresów, wskazywania w dokumentacji przetargowej wytycznych dla urbanistów przy zlecaniu tworzenia POG oraz trafiających w ostatnim czasie do gmin informacji o istnieniu rzekomych darmowych geoportali gmin i aktualizacji zawartych na nich danych. Przygotowaliśmy także instrukcję korzystania z dwóch przydatnych narzędzi na e-mapie – selekcji wielu obiektów oraz markera.

    Nową funkcjonalność zyskał portal www.rciwn.pl – od teraz wyszukiwanie i zakup transakcji w powiatach korzystających z iGeoRCiWN jest jeszcze prostsze.

Produkty i usługi


e-mapa

e-mapa

Portal mapowy

Dedykowane geoportale do publikacji danych przestrzennych dla jednostek samorządowych, firm i instytucji. Ogólnodostepny serwis dla obywateli.

Raport dla działki

Raport dla działki

Kompleksowa informacja o Twojej nieruchomości

Raport dla działki pozwala na sprawdzenie uwarunkowań prawnych, technicznych i przyrodniczych wybranej nieruchomości.

Dane i usługi sieciowe

Dane i usługi sieciowe

Infrastruktura danych przestrzennych

Usługi przeglądania, pobierania i wyszukiwania (WMS, WFS, ATOM, CSW). Analizy, przetwarzanie, geokodowanie danych.

GEO-MAP dla Windows

GEO-MAP dla Windows

System Informacji o Terenie

przeznaczony dla geodetów, urzędów administracji terenowej, samorządów oraz firm branżowych

ePODGiK

ePODGiK

Internetowa obsługa prac geodezyjnych

serwis dla geodetów oraz ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej

RCiWN

RCiWN

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

wyszukiwanie transakcji na rynku nieruchomości dla rzeczoznawców majątkowych

iMPA

iMPA

Internetowy Manager Punktów Adresowych

serwis do prowadzenia urzędowej bazy ewidencji miejscowości, ulic i adresów

iMPZP / iGeoPlan

iMPZP / iGeoPlan

Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego

publikacja planów w postaci rastrowej i wektorowej, wypisy i wyrysy, metadane, pliki APP

eMienie

eMienie

Internetowy Rejestr Mienia Komunalnego

kompleksowe zarządzanie nieruchomościami będącymi własnością gminy

APP

APP

Cyfryzacja aktów planowania przestrzennego

proste i bezpłatne narzędzie do tworzenia i walidacji plików APP GML dla planów oraz studium

Wyszukiwarka PRG

Wyszukiwarka PRG

Miejscowości i ulice

proste i bezpłatne narzędzie do wyszukiwania ulic i miejscowości po nazwie

Warszawa LIDAR

Warszawa LIDAR

Chmura punktów ze skaningu laserowego z 2023 r.

ponad 17 mld punktów przetworzonych i zwizualizowanych w przeglądarce 3D

Zaufali nam


Wybrane urzędy, firmy i organizacje, które korzystają z naszych rozwiązań:

Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo
Logo

Nagrody i wyróżnienia przyznane naszej firmie:

Cennik


Poniżej przedstawiono wybrane pozycje z naszej oferty. Pełna lista programów oraz licencji dostępna jest na stronie z cennikiem.

  • Geo-Map
  • moduły: GEO-PLUS, DXF-IN, GEO-DBLink, GEO-SQL, GEO-SWG
  • 5 000 PLN

  • 20 PLN

    kup online
  • iMPA VS
  • wersja podstawowa - do 50 000 adresów
  • wdrożenie obejmuje również portal e-mapa
  • 10 000 PLN

  • iGeoPlan
  • Publikacja planów zagospodarowania
  • MPZP w postaci wektorowej
  • zbiór APP + metadane
  • wydawanie wypisów i wyrysów
  • 30 000 PLN

Kontakt


Adres
ul. Puławska 324, 02-845 Warszawa
E-mail
geo-systemgeo-system.com.pl
Telefon
22 847-35-80
Skrzynka ePUAP
/geo-system/skrytka
Informacje o firmie
NIP, KRS, REGON
Zarząd

Prezes Zarządu

mgr inż. Zbigniew Malinowski
malinowskigeo-system.com.pl
Wiceprezes ds. technicznych
mgr inż. Piotr Jurczak
jurczakgeo-system.com.pl

Powered by w3.css